Maritim konference: Det Blå Danmark i kølvandet på corona

Vær med, når erhvervsfolk og politikere 9. november diskuterer Det Blå Danmarks udviklingspotentiale i kølvandet på coronakrisen.
Alt blev ændret under coronakrisen. Det daglige arbejdsliv, kommunikationen, handelskanaler og virksomhedsledelse.
På konferencen offentliggøres en ny analyse af udvalgte maritime virksomheders læring af coronakrisen og deres syn på fremtiden i forhold til centrale udfordringer og temaer som grønne investeringer, digitalisering samt tiltrækning og fastholdelse af medarbejdere.
Hvad skal der til for at sikre branchen de bedst mulige vilkår for økonomisk vækst og beskæftigelse til gavn for Danmark og den grønne omstilling?
Konferencen holdes 9. november i Fællessalen på Christiansborg
Program:
Ankomst, registrering og kaffe fra kl. 13.30 - konferencen starter kl. 14.00
Velkomst v/ moderator Martin Flink
Velkomst v/ Keld Bækkelund Hansen, forbundssekretær, Dansk Metal (CO-industri)
Åbning af konferencen v/ Erhvervsminister Simon Kollerup
Hvad har vi lært af COVID-19? Keynote v/ Erik Bjørsted, cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Pause
Tale v/ Bjarne Foldager, CEO, MAN Energy Solutions og bestyrelsesformand, Danske Maritime
Præsentation af casestudie v/
Christoffer Ramsdal Hansen, HBS Economics
Branchens potentialer og ønsker v/ MAN Energy Solutions, Weesgaard Mechanical Support, Tuco Marine Group, INEOS, Esvagt og DFDS
Tale v/ Jacob Meldgaard, CEO TORM A/S og bestyrelsesformand, Danske Rederier
Politisk debat med deltagelse af:
• Orla Hav (S)
• Hans Kristian Skibby (DF)
• Katrine Robsøe (RV)
• Thomas Danielsen (V)
Opsamling v/ moderator Martin Flink
Konferencen slutter af med netværk og forfriskninger
Tilmelding senest den 4. november 2021 på: danskemaritime.nemtilmeld.dk/30/
Konferencen er støttet af Den Danske Maritime Fond